سقف برقی متحرک

به همان میزان که انسان بصورت ذاتی همیشه به دنبال سقف و سرپناهی برای خود هست تا در شرایط جوی مختلف حس آرامش و امنیت داشته باشد، به دیدن زیبایی های آسمان و تماس بدون فیلتر با هوا نیز احساس نیاز میکند. اما هیچگاه داشتن این دو حس در یک محیط به فاصله فشار دادن یک دکمه نبوده است. سقف متحرک، سقف جمع شو، سقف برقی، سقف تاشو، سقف اتومات و چندین واژه دیگر، اسم هایی هستند که به نوعی از سقف پرگولایی (Pergola) با قابلیت باز و بسته شدن به وسیله فرمان سنسور یا کاربر اطلاق می شود که در سال 1390 برای اولین بار در ایران توسط شرکت بام تک از کشور ترکیه تأمین و اجرا شده است.

سقف متحرک

پرگولا چیست؟

پرگولا در طول تاریخ ساختار خود را حفظ کرده است.اگر چه طرح، رنگ و متریال آن در طی گذر زمان دچار تغییراتی شده اما همچنان کاربرد آن از 3000 سال قبل و حدود سال های 1400 قبل از میلاد که در راه ورودی باغ های شهر تِبای (Thebes) مصر باستان استفاده میشد حفظ شده است. نوع طراحی پرگولا و اینکه در طراحی آن از چه چیزی الهام گرفته شده همیشه مورد بحث بوده اما آنچه تا به امروز دلیل بر استفاده این نوع پوشش سایه بانی شده ترکیب چشم نواز سازه با عناصر طبیعی می باشد.

 
پرگولا

از پرگولا در طول زمان برای کاربردهای متفاوتی استفاده شده است. از با غ های سقفی و آویزان برای ثروتمندان گرفته تا سازه ای برای نگهداری گونه های مختلف درختان میوه برای استفاده طبقه کارگر.

معنی واژه پرگولا

واژه پرگولا از کلمه لاتین pergula به معنی پیش آمدگی یا کنسول گرفته شده که عموما برای سقف های کنسولی و یا کپر استفاده میشد. این کلمه بطور رسمی در اواخر قرون وسطی و سال 1640 توسط شخصی بنام John Evelyn در شهر رم ایتالیا استفاده شد. همزمان با این دوره در شرق آسیا نیز در حال ساخت سازه های پرگولا با الگوبرداری از سازه های قوسی معابد بودند.

 
سایه بان

پرگولای متحرک

سقف جمع شو، سقف برقی، سقف متحرک، سایه بان برقی و اسم هایی از این قبیل که ممکن است در طرح های معماری خیلی با آن ها برخورد داشته باشید نمونه تکامل یافته از پرگولاهایی هستند که در بالا به اختصار توضیح داده شدند. این نوع سایه بان ها با پیشرفت تکنولوژی و ورود مصالح مدرن به صنعت معماری از شکل چوبی و سنتی و کپر مانند خود فاصله گرفته و با استفاده از متریال هایی همچون پروفیل های آلومینیومی، پارچه بلک آوت پنج لایه ، پلی آمید، پی وی سی و … تبدیل به نوعی سقف آب بند و هوابند شده و می تواند پناهی در مقابل تمامی شرایط جوی اعم از باد، برف، باران و اشعه خورشید برای ساکنین باشد.

 
سقف برقی

سقف جمع شونده پارچه ای برای اولین بار در کشور ایتالیا طراحی و تولید شد و بسرعت در صنعت ساختمان کشورهای عموما توسعه یافته و در حال توسعه به محصولی شناخته شده و کاربردی تبدیل گردید. از این نوع سقف ها برای پوشش روف گاردن، فضاهای باز رستورانی و کافه ها، تراس ویلاها، استخرهای بیرون ساختمان، آلاچیق های مدرن و کلا فضاهایی که نیاز به پوشش با قابلیت باز و بسته شدن دارند استفاده می شود.

هم سقف متحرک پارچه ای و هم سقف متحرک آلومینیومی هر دو به عنوان سایه بان جمع شونده و سقف سبک به شمار آمده و برخلاف سقف های دایمی با مصالح سنگین مانند آجر، تیرآهن و … شامل تخلفات احداث بنای مازاد و تراکم اضافی نبوده و از لحاظ شهرداری هیچگونه منع قانونی برای این نوع پوشش ها در هر محلی از بنا وجود ندارد، اما با توجه به آب بند بودن کامل سقف های بام تک و با استفاده از دیوارهای شیشه ای گیوتینی، اسلایدی و فولدینگ در اطراف محل اجرای سقف، می توان محیطی کاملا ایزوله و هوابند جهت کاربری های گوناگون در هر فصلی از سال ایجاد نمود.

سقف اتوماتیک

در اکثر کشورهای دنیا که ممنوعیت استعمال دخانیات در فضاهای بسته وجود دارد، اغلب کافه ها و رستوران ها تراس و یا مکان هایی مسقف با این نوع سقف ها را جهت خدمت رسانی بهتر به مشتریان خود در نظر گرفته اند.

همانگونه که گفته شد اولین کارخانه های تولید سقف جمع شونده پارچه ای در ایتالیا شروع به کار کرده بودند اما در سال 2009 و به دنبال اجرای قانون ممنوعیت استعمال دخانیات در فضاهای بسته در کشور ترکیه و با توجه به توریستی بودن این کشور و وجود تعداد بیشماری از کافه ها و رستوران ها، این امر موجب شد انقلابی در صنعت تولید سقف متحرک رخ دهد و ترکیه تبدیل به بیشترین متقاضی و در عین حال بزرگترین تولید کننده این نوع سقف ها گردد. تا به کنون نیز برترین تولید کنندگان این صنعت از کشور ترکیه بوده و می توان به جرات گفت که 80 درصد نیاز بازار دنیا برای این محصولات از این کشور تامین می گردد.

سقف بازشونده

شرکت بام تک نیز از سال 1390 با اخذ نمایندگی انحصاری و واردات اولین سقف برقی اتوماتیک به ایران از ترکیه، موجب آشنایی بیشتر فعالین صنعت رستوران داری کشور با این نوع محصولات شد و تا به امروز نیز با تکیه بر تجربه چندین ساله و بالاترین تعداد پروژه های اجرا شده که اغلب پروژه هایی نمونه و فاخری بوده اند به نوآوری و کسب رضایت کارفرمایان محترم ادامه می دهد.

از سال 98 و به دنبال ممنوعیت واردات مستقیم برخی کالاها، شرکت بام تک با تأسیس واحد اسمبل و مونتاژ خود در منطقه وِیژه اقتصادی پیام، توانست با استفاده از معافیت های اعطایی به واحدهای تولیدی مستقر در مناطق آزاد و وِیژه اقتصادی همچنان به واردات خود از برترین برندهای ترک ادامه داده و دپوی قابل توجهی از محصولات و مواد اولیه را جهت ارائه هرچه بهتر خدمات به مشتریان و فعالین این صنعت داشته باشد.

سقف بازشو

اجزای سقف متحرک

1- پروفیل آلومینیومی

ستون، ریل، آبراه، پروفیل های پارچه و تیرهای میانی سقف بازشو همه از جنس پروفیل های آلومینیومی توخالی سخت شده بوسیله جداره های داخلی و استیفنر می باشند. این پروفیل ها از آلیاژ آلومینیوم 6063 که به آلیاژ آلومینیوم، منگنز، سیلیکون نیز معروف است جزو آلیاژهای کارپذیر با مقاومت بالا در برابر خوردگی و مستحکم بوده و بهترین گزینه برای اسکتروژن پروفیل های سقف متحرک می باشند.

FeSiCuMnMgZnCrZiOther
0.350.2-0.60.10.10.45-0.90.10.10.150.15

خواص مکانیکی آلومینیوم آلیاژ 6063

نوع عملیات حرارتیاستحکام تسلیم (MPa) min-maxاستحکام کششی (MPa) min-maxازدیاد طول (%50) min-maxسختی (brinel) min-max
0501002625
T1901502445
T4901602150
T5110-175150-2151260
T6170-210205-2451275
T8240260980

پروفیل های آلومینیومی مورد استفاده در سقف بازشو بصورت رنگی الکترواستاتیک و یا آنادایز در رال های رنگی مختلف به مشتریان ارائه می گردند. تمامی پروفیل های غیر آنادایزی که شرکت بام تک در تولید سقف های خود استفاده می کند بوسیله رنگ های پودری دو شرکت معتبر PULVER و IBA ترکیه پوشش داده می شوند.

2- پارچه

پارچه های استفاده شده در سقف های متحرک شرکت بام تک، از نوع بلاک اوت پنج لایه در طرح های و رنگ های متعدد تولید شرکت های SIOEN بلژیک و SERGE FERRARI فرانسه بوده که هر دوی این شرکت ها برترین تولیدکنندگان پارچه های outdoor در دنیا می باشند. پارچه های بلاک اوت مورد استفاده در سقف پرگولا به دلیل اینکه در محیط بیرون از ساختمان استفاده می گردند عموما با لایه ای از جنس PVC از دو طرف پوشش داده می شوند تا از بافت اصلی و به اصطلاح تار و پود پارچه در مقابل اشعه خورشید و شرایط دمایی مختلف محافظت نمایند. لایه نهایی تمامی پارچه های بلاک اوت تولید شده شرکت های مذکور با لاک مخصوصی از جنس اکرلیک اکرلیک (لایه های با رنگ آبی در تصویر زیر) پوشش داده شده اند که این لایه مانع نشستن گرد و غبار موجود در بیرون و داخل محیط بروی پارچه شده و به این صورت از کدر شدن و تأثیر اشعه UV بر روی پارچه جلوگیری کرده و طول عمر پارچه را بالا می برد.

 
پارچه سقف متحرک

لازم به ذکر است پارچه هایی با طرح های کامل شبیه شرکت های سیوئن و سرجه فراری در بازار موجود می باشند که بدلیل هزینه بر بودن لاک اکرلیک، بدون این پوشش تولید و عرضه شده و تشخیص وجود یا عدم وجود لاک نیز برای افراد غیرمتخصص در این زمینه بسیار سخت خواهد بود. به همین منظور شرکت بام تک در هر زمان آماده مشاوره و آموزش های لازم در مورد خرید این نوع محصولات بوده و در صورت عدم خرید نیز مشاوره های خود را از صاحبان پروژه ها دریغ نخواهد نمود.

 
تکسچر پارچه سقف

3- درزگیر و فیتیل های لاستیکی

فیتیل های استفاده شده در سقف اتوماتیک از جنس چندسازه پلاستیک و لاستیک سخت بوده که در قسمت های مختلف سقف اعم از آبراه، ریل و پارچه استفاده می گردند. فیتیل های پارچه بوسیله جوش پلاستیک به پارچه های بلاک اوت متصل شده و بوسیله پیچ و شیارهای تعبیه شده بر روی پروفیل های آلومینیومی فیکس می شوند.

 
فیتیل پرگولا

4- یراق آلات

یراق آلات سقف متحرک از دو بخش یراق تلفیقی پلاستیک و فلز و یراق آهنی و آلومینومی تقسیم می شوند. تعداد این یراق به بیش از 120 قلم می رسد که می توان از آنها به بلبرینگ، تسمه، چرخ دنده ها، درپوش های پلاستیکی، فلنج های فلزی، کفشک های ستون، درپوش های آلومینیومی ریل و … اشاره کرد. بخشی از این یراق آلات قابلیت تولید در کشور را دارند ولی با توجه به عدم توانایی تولیدی های در این رشته به تولید جنس مرغوب و با کیفیت، و نیز سهم بسزای یراق آلات در کیفیت محصول نهایی سقف متحرک، شرکت بام تک تأمین تمامی یراق آلات مصرفی خود را از کشور ترکیه انجام می دهد.

 
یراق سقف متحرک

5- سیستم روشنایی

سیستم روشنایی سقف های جمع شونده از چراغ های Led خطی (دفنی) و نقطه ای، رسیور نور، منبع تغذیه 24 یا 12 ولت، ریموت کنترل و سیستم کابل کشی داخل فیتیل ها و پروفیل های پارچه تشکیل می گردد.چراغ های led مورد استفاده در سقف های بام تک از برند سامسونگ کره بوده و کاور پلاستیکی آنها نیز در رنگ های سفید، سیاه، طوسی و کرم موجود می باشند. با توجه به سفارش مشتری می توان از سیستم دیمر برای کنترل شدت روشنایی چراغ ها بوسیله ریموت نیز استفاده نمود.

 
لامپ سقف متحرک

6- ورق شیروانی

این ورق ها در قسمت انتهایی سقف و برای پوشش محل قرارگیری موتور و جمع شدن پارچه مورد استفاده قرار می گیرد که هم از نفوذ آب به موتور و سیستم های روشنایی جلوگیری کرده و هم مانع جمع شدگی آب در محل چین پارچه سقف در حالت جمع شده گردد. ورق های مورد استفاده شرکت بام تک از جنس گالوانیزه رنگ شده کوره ای با رال رنگ مورد استفاده در پروفیل های آلومینیومی سقف می باشد.

شرایط گارانتی سقف برقی

شرکت بام تک با تجربه 10 ساله در تولید، اجرا و خدمات پس از فروش سقف برقی محصولات خود را طبق جدول زیر گارانتی می نماید :

پروفیل و قطعات آلومینیومی

5 سال ضمانت خوردگی و تغییر رنگ

پارچه

5 سال ضمانت پوسیدگی و تغییر رنگ

سیستم روشنایی

2 سال ضمانت خرابی

شرایط گارانتی سقف برقی

مدل GRAD

سقف باز و بسته شو
سقف کشویی

جدول مشخصات سقف متحرک مدل GRAD

نوع سیستم:

شیب دار ساده با حداقل شیب 15%

حداکثر عرض کار:

بدون محدودیت

حداکثر طول بازشو:

11.50 متر

استراکچر:

تمام آلومینیومی اکسترود شده در کشور ترکیه

سیستم روشنایی:

LED نقطه ای یا خطی SAMSUNG کره

پارچه:

5 لایه بلک اوت شرکت SIOEN بلژیک

موتور:

85، 100 و 120 نیوتن SOMFY فرانسه (بر حسب مساحت هر سیستم)

سیستم کنترلی:

ریموت وایرلس

یراق آلات:

اختصاصی ساخت کشور ترکیه

مدل SECTOR

سقف کشویی
سقف پرگولا
سقف پرگولا

جدول مشخصات سقف متحرک مدل SECTOR

نوع سیستم:

نیم قوس

حداکثر عرض کار:

بدون محدودیت

حداکثر طول بازشو:

11 متر

استراکچر:

تمام آلومینیومی اکسترود شده در کشور ترکیه

سیستم روشنایی:

LED نقطه ای یا خطی SAMSUNG کره

پارچه:

5 لایه بلک اوت شرکت SIOEN بلژیک

موتور:

85، 100 و 120 نیوتن SOMFY فرانسه (بر حسب مساحت هر سیستم)

سیستم کنترلی:

ریموت وایرلس

یراق آلات:

اختصاصی ساخت کشور ترکیه

مدل ARC

سقف پارچه ای
سقف پرگولا

جدول مشخصات سقف متحرک مدل ARC

نوع سیستم:

تمام قوس

حداکثر عرض کار:

بدون محدودیت

حداکثر طول بازشو:

11 متر

استراکچر:

تمام آلومینیومی اکسترود شده در کشور ترکیه

سیستم روشنایی:

LED نقطه ای یا خطی SAMSUNG کره

پارچه:

5 لایه بلک اوت شرکت SIOEN بلژیک

موتور:

100 و 120 نیوتن SOMFY فرانسه (بر حسب مساحت هر سیستم)

سیستم کنترلی:

ریموت وایرلس

یراق آلات:

اختصاصی ساخت کشور ترکیه

مدل NOBLE

سقف آلومینیومی
سقف آلومینیومی متحرک

جدول مشخصات سقف متحرک مدل NOBLE

نوع سیستم:

تمام آلومینیومی جمع شونده شیب دار

حداکثر عرض کار:

8 متر

حداکثر طول بازشو:

7 متر

استراکچر:

تمام آلومینیومی اکسترود شده در کشور ترکیه

سیستم روشنایی:

LED نقطه ای یا خطی SAMSUNG کره

جنس پره ها:

آلومینیومی دوجداره پر شده با فوم پلی اورتان

موتور:

100 و 120 نیوتن SOMFY فرانسه (بر حسب مساحت هر سیستم)

سیستم کنترلی:

ریموت وایرلس

یراق آلات:

اختصاصی ساخت کشور ترکیه

مدل LUXE NOBLE

سقف آلومینیوم دوجداره
سقف آلومینیوم متحرک

جدول مشخصات سقف متحرک مدل NOBLE

نوع سیستم:

تمام آلومینیومی فلت

حداکثر عرض کار:

9 متر

حداکثر طول بازشو:

7 متر

استراکچر:

تمام آلومینیومی اکسترود شده در کشور ترکیه

سیستم روشنایی:

LED نقطه ای یا خطی SAMSUNG کره

جنس پره ها:

آلومینیومی دوجداره پر شده با فوم پلی اورتان

موتور:

100 و 120 نیوتن SOMFY فرانسه (بر حسب مساحت هر سیستم)

سیستم کنترلی:

ریموت وایرلس

یراق آلات:

اختصاصی ساخت کشور ترکیه

اسکرول به بالا
×

سلام!

جهت پشتیبانی و هرگونه پرسش، می توانید از طریق واتس اپ با کارشناسان بام تک در ارتباط باشید.

× چگونه می‌توانم به شما کمک کنم؟